Vrbatovo návrší s Mohylou Hanče a Vrbaty

Vrbatovo návrší je pojmenováno po Václavu Vrbatovi a přímo na vrcholu stojí Mohyla Hanče a Vrbaty na paměť tragické smrti Václava Vrbaty a Bohumila Hanče během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů, konaném 24. března 1913. Během závodů se extrémně zhoršilo počasí, za vysokého větru přišla sněhová vánice a výrazně poklesla teplota. Kromě Bohumila Hanče se podařilo všechny závodníky zastavit a závod zrušit. Vrbata tehdy poskytl Hančovi při pokusu o jeho záchranu část svého oděvu, čímž nakonec obětoval i svůj život - jeho zmrzlé tělo bylo nalezeno právě v těchto místech. Na jeho památku je dnes 24. březen slaven jako Den Horské služby.

Za horkých letních dní bývá na mohyle pozorován Eliášův oheň.

Asi 150 metrů jihovýchodně od vrcholu stojí Vrbatova bouda, necelých 300 metrů severo-severovýchodně od ní se nachází Hančův pomník.

Tip na výlet

NA ZLATÉ NÁVRŠÍ
Lanovka Horní Domky, dolní stanice >> Lovčenka >> Ručičky >> Dvoračky >> pod Kotelským sedlem >> u Růženčiny zahrádky >> Harrachovy kameny >> Mohyla Hanče a Vrbaty >> Vrbatova bouda >> Pod Šmídovou vyhlídkou >> odbočka na Medvědín >> Masarykova silnice >> Horní Mísečky >> Dolní Mísečky >> U Tařídomí >> Skelné Hutě >> Vidlice >> Rezek >> Pod Preislerovým kopcem >> Vrata >> U sv. Jana >> Františkov, starý kravín >> Nad Františkovem >> Na Vrších >> Horní Ves >> Rokytnice nad Jizerou, náměstí
Ceková délka trasy 29 km
Začátek trasy Lanová dráha Horní Domky, Rokytnice nad Jizerou
Konec trasy Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou
Nejnižší bod 540 m n. m.
Nejvyšší bod 1 421 m n. m.
Obtížnost náročná trasa, celodenní výlet
Poznámka trasu není možné absolvovat na kole