Janova skála

Janova skála je hora v Krkonoších na jihovýchodním hřbetu Čertovy hory, 2 km jiho-jihovýchodně od Harrachova. Na vrcholu se tyčí mohutná skála, pojmenovaná po hraběti Johannu von Harrachovi. Asi 300 n severozápadně od hlavního vrcholu se nachází vedlejší vrchol, pojmenovaný autory projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska jako Janova skála s vrcholovou skalkou ve vzrostlém lese.

Janova skála je přístupná po odbočce modré turistické značky mezi Čertovou horou a Studenovem. Souběžně s turistickou značkou vede v těchto místech i cyklostezka z Harrachova a v zimě také značená lyžařská cesta.

Na vedlejší vrchol žádná cesta nevede, ale díky umístění ve III. zóně KRNAP je přístup terénem možný, nejlépe od zmíněné modře značené cesty, od které je vzdálen jen 60 m jihozápadně.

KOLEM JANOVY SKÁLY DO HARRACHOVA A ZPĚT DO ROKYTNICE

(lanovkou pouze nahoru)
Lanovka Horní Domky, dolní stanice >> Lovčenka >> Ručičky >> Čertova pláň >> Studenov >> Janova skála >> Pod Čertovou horou, Harrachov >> Na Kamlu >> Krásná vyhlídka >> Rokytnice nad Jizerou, náměstí
Ceková délka trasy 10,5 km
Začátek trasy Lanová dráha Horní Domky, Rokytnice nad Jizerou
Konec trasy Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou
Nejnižší bod 540 m n. m.
Nejvyšší bod 1 020 m n. m.
Obtížnost lehká trasa
Poznámka trasu lze absolvovat i na kole
Zajímavá místa na trase Janova skála

KOLEM JANOVY SKÁLY K MUMLAVSKÉMU VODOPÁDU

a lanovkou zpět do Rokytnice
Rokytnice nad Jizerou, náměstí >> Krásná vyhlídka >> Na Kamlu >> pod Čertovou horou  >> Janova skála >> Studenov >> Mumlavský vodopád >> Krakonošova snídaně >> Zadní Plech >> Ručičky >> Lovčenka  >> Lanová dráha Horní Domky, Rokytnice nad Jizerou (horní stanice)
Ceková délka trasy 19 km
Začátek trasy Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou
Konec trasy Lanová dráha Horní Domky, Rokytnice nad Jizerou
Nejnižší bod 540 m n. m.
Nejvyšší bod 1 192 m n. m.
Obtížnost středně náročná trasa
Poznámka trasu lze absolvovat i na kole
Zajímavá místa na trase Janova skála, Mumlavský vodopád