Harrachovy kameny

K Harrachovým kamenům se nejlépe dostaneme ve směru od Špindlerova Mlýna, tj. lanovkou na Medvědín a dále pěšky. Další možností je trasa z Rokytnice nad Jizerou přes Dvoračky, případně od severu ve směru od Labské boudy.

Harrachovy kameny se nalézají mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí je to, že s výškou 1421 metrů jsou 10. nejvyšším místem Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy. Jako na dlani zde máme Kotel (Krkoháč) s Kotelní jámou, k severozápadu vidíme Jizerské hory (Ještěd a Lužické hory jsou schovány za Kotlem), severně je Pančavská louka, prameny Labe, Violík a polská bouda U Sněžných jam - Wavel. Nejimpozantnější je však pohled k východu, před sebou zde máme Zlaté návrší a celou šíři Krkonošského masivu, tj. Šišák, Stříbrný hřbet, Sněžku, Luční a Studniční horu, část Kozích hřbetů a zcela vpravo Černou horu. Za jasného počasí (které se nám poštěstilo) můžeme vidět např. i Kunětickou horu, Trosky a v polské Góry Sowie s vrcholem Wielka Sowa (1013 m).

Tip na výlet

LANOVKOU NA DVORAČKY A KOLEM HUŤSKÉHO VODOPÁDU ZPĚT DO ROKYTNICE
Lanovka Horní Domky, dolní stanice >> Lovčenka >> Ručičky >> Dvoračky >> Nad Světlankou >> Huťský vodopád >> Horní Rokytnice >> Horní Kout >> Rokytnice nad Jizerou, náměstí
Ceková délka trasy 8 km
Začátek trasy Lanová dráha Horní Domky, Rokytnice nad Jizerou
Konec trasy Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou
Nejnižší bod 540 m n. m.
Nejvyšší bod 1 125 m n. m.
Obtížnost lehká trasa
Poznámka trasu není možné absolvovat na kole