Horská služba

HS Rokytnice nad Jizerou má v zimní sezóně dvě stanoviště – v lyžařském areálu Studenov (u pokladny Skiareálu Spartak) a v lyžařském areálu Horní Domky (u vleku „Zalomený“). V zimě službu zajišťují čtyři zaměstnanci HS a 18 dobrovolných členů a v letním období dva zaměstnanci HS a 22 dobrovolných členů. K transportu zraněných používá HS Rokytnice n. J. 1 terénní auto, 3 sněžné skútry a 1 čtyřkolku.

+420 602 167 470 NON-STOP (0-24 h) 

Trocha z historie

Počátky záchranné činnosti v Krkonoších a jejich první formy – sebezáchrana a vzájemná pomoc, spadají již do období osídlování hor. Po první světové válce přicházelo do Krkonoš stále více lyžařských nadšenců. Tato situace si vyžadovala zřízení záchranné organizace, protože docházelo ke zbloudění a poranění návštěvníků hor.

 

12. května 1935 byla založena Horská služba Krkonoše. Jedna z pěti ústředních stanic byla též v Rokytnici nad Jizerou. V této době měla „HS“ také v povinnostech ochranu přírody. Zakládajícím členem v Rokytnici nad Jizerou byl Lojza Wenzel, který sem přišel z rakouských Alp, kde již horská služba existovala. K této činnosti získal 10 dobrovolníků, kteří se pravidelně scházeli v letní zahradě u hotelu Krakonoš, aby cvičili poskytování první pomoci pod vedením doktora Kreisla. Již v zimě 1934–35 konali služby na Dvoračkách.24. března 1913 při závodě v běhu na 50 km zahynuli v Krkonoších závodník B. Hanč a jeho kamarád V. Vrbata. Vrbata poskytl Hančovi část svého oděvu, ačkoli věděl, že nasazuje vlastní život. Proto je 24. březen slaven jako Den Horské služby ČR.

 

 

V roce 1968 se tehdy československá „HS“ stala členem mezinárodní organizace „IKAR“, sdružující organizace zabývající se záchranou v horách. Postupně se z „HS“ stává výlučně záchranářská organizace.

Na základě rozhodnutí vlády, dochází k vytvoření obecně prospěšné společnosti – Horská služba, o.p.s. Ta od 1.1.2005 přebírá odpovědnost za činnost „HS“ v České republice.

 

Kontakty

Pohotovost 24 hod. denně
Tel.: +420 481 523 781
Tel.: +420 602 167 470
E-mail: doubekj@hscr.cz
Web: www.horskasluzba.cz

ZPĚT